یکشنبه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٧

 

چند پیشنهاد برای برابری

 

در راستای زدن یک سوزن به خودمان و یک جوالدوز به آقایون :

-اگر من یک مشاور خانواده فمینیست بودم، خانمهای در حال جدایی و خانمهای مطلقه را تشویق می کردم به جای تلاش برای گرفتن خرجی و نفقه برای استقلال مالی تلاش کنند.

-اگر من یک وکیل فمینیست بودم، خانمها را تشویق می کردم به بخشیدن مهریه - در شرایطی که مهریه حربه ای نباشد برای رسیدن به حقوق نابرابر مثل طلاق.

-اگر من یک محضردار فمینیست بودم، خانمها را تشویق می کردم شوهرشان را راضی کنند برای پرداخت سهم الارث برابر به خواهر(ها) و مادر شوهر.

-اگر من یک وکیل فمینیست بودم، خانمهای موکلم را تشویق می کردم به پرداخت دیه* برابر برای زن و مرد.

-اگر من یک فمینیست اکتیویست بودم، خانمهای شاغل را تشویق می کردم از به کار بردن جمله "شوهرم نمی ذاره" به عنوان بهانه برای نرفتن به ماموریت و انجام ندادن اضافه کاری و موارد مشابه شدیداً و اکیداً خودداری کنند.

-اگر من یک معلم فمینیست بودم، دختران شاگردم را تشویق می کردم به جای غرغر کردن و گاهی مشت کوبیدن علیه سهمیه بندی جنسی در دانشگاه، برای برابر شدن فعالیتهای کاری تلاش کنند و در شرایطی که به هر دلیل از عهده انجام شغلی برنمی آیند و امکان و یا علاقه ای هم برای تلاش در تغییر این شرایط ندارند، از تعیین رشته مربوط به آن شغل در دانشگاه شدیداً خودداری کنند. اگر رشته مهندسی معدن را انتخاب می کنید اول به امکان عملی شدن گذراندن ساعتها و روزهایتان در یک معدن فکر کنید و بعد این رشته را انتخاب کنید. "مامانم نمی ذاره" ، "دوست پسرم غیرتیه" ، "از تاریکی می ترسم" ، "کارش سخته"، "لباسم کثیف می شه" ، دلایل خوبی برای شانه خالی کردن از زیر شغلی که به خاطرش یک سهمیه را در دانشگاه اشغال کرده اید نیستند.

-اگر من یک روزنامه نگار فمینیست بودم، به جای تیتر "لعنت بر جامعه مردسالار"، تیتر " تلاش برای استقلال مالی و فکری" را برای مقاله ام انتخاب می کردم.

-اگر من یک گزارشگر فمینیست بودم، به جای سوالهای "به نظر شما چرا جامعه ما اینقدر مردسالاره " و " به عنوان یک زن چه محدودیتهایی دارید" می پرسیدم "تا به حال چه تلاشهایی برای مستقل شدن انجام دادید" و یا " چرا شما فقط شوهرتون رو ملزم به کار کردن می دونید "

...

مبارزه شرط لازم و کافی برای برابرشدن نیست، با تلاش و بخشش هم گاهی می شود قدمی برداشت.

*به معنی تایید مفهوم دیه نیست

پی نوشت: بعضی از این بخششها در بعضی شرایط عملی و یا عادلانه نیست

 

آیدا

................. ___________________________________________

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]


کاريکاتورهای آرش آرشيو
پست الكترونيكمی خوانيمفروغ
نسیم جنوب
پرشين‌بلاگ